Bes, srčani udar, šlog, terapija
Već decenijama, nauka je pokazala da je bes povezan sa brojnim bolestima. Jedna od jakih veza je ona između nekontrolisanog besa i srčanih bolesti: ogromna studija je pokazala da je bes nezavisni faktor rizika za srčane bolesti, a istraživači sa Harvarda otkrili da ljudi koji često eksplozivno reaguju imaju čak 5 x veći rizik od srčanog udara 2 sata nakon izliva besa. Rizik od moždanog udara, šloga je 3 x veći. Bes i periodi velikog stresa i anksioznosti uvode vaš organizam u stanje flight or fight - beg ili borba, koji zatim nizom kaskadnih reakcija u telu poput visokog krvnog pritiska, suženja krvnih sudova i povećanog zgrušavanja krvi vodi u stanja koja zahtevaju urgentno delovanje. Biti u režimu borbe ili bega zateže i mišiće, što dovodi do hroničnih bolova u leđima i tenzionih glavobolja, a neka istraživanja su čak otkrila da bes može igrati ulogu u razvoju dijabetesa tipa 2.
Smatra se i da je niz psiholoških stanja – anksioznost, depresija i poremećaj u ishrani – vezan upravo za neizraženu ljutnju, a postoje dokazi da fizički simptomi mogu imati više veze sa potiskivanjem besa nego njegovim izražavanjem.
Probajte da identifikujete fizičke simptome koje kod vas izaziva bes, da li je u pitanju glavobolja, fizička iscrpljenost i umor, tuga, pospanost, bolovi? Izbegavanje da o besu govorite i terapije koje su usmerene da odmah prebacite fokus na druge stvari ili smanjite intenzitet besa su kontraproduktivne, jer morate da imenujete uzrok besa i da razjasnite zašto ste ljuti. Sama spoznaja da bes nije dobar po vaš organizam treba da vas spreči u ekstremnim izlivima besa poput šutiranja predmeta, udaranja pesnicama o zid i slično. Zato kada osetite nalet besa važno je da ga imenujete, izgovorite odmah na glas da ste ljuti i da zatim podelite tu rečenicu kao i uzrok ljutnje sa drugom osobom. Ventil mogu biti razne humanitarne akcije i kreativnost koje će vam dati smisao i radost. Pisanje o emocijama može bes da pretvori u misao, i odvede vas u neke nove sfere ili putovanja.
Novija istraživanja na istoku potvrdjuju prethodno napisano, jer u Koreji postoji Hwabyung-sindrom besa povezan sa kulturom, dominantno kod Korejki, zbog pritiska sredine da ne iskazuju emocije. Fizički simptomi obuhvataju osećaj plamena u telu, teskobe u grudima, teškoća sa disanjem, suva usta. Te osobe ispoljavaju bes kroz znake pasivne agresije i samokrivice a nemogućnost da se emocije razreše na jedan zdrav način ima posledice po zdravlje. One mogu da se manifestuju i u vidu nasilničke vožnje, prejedanja, konzumiranja nedozvoljenih supstanci. Jedan od glavnih uzroka besa i frustracije je što žene ne nalaze osobe u okruženju koje će ih saslušati, pa je nalaženje istomišljenika sa konstruktivnim predlozima online ili uživo korisno za mentalno a samim tim i fizičko zdravlje.