
MANUKA MED ZA PLUĆA
Manuka med je odličan izbor za zarastanje rana čak ali i za borbu protiv letalnih plućnih infekcija, koje ne reaguju na antibiotike. On deluje na Mycobacterium abscessus, bakteriju koja izaziva bolesti pluća kao što su cistična fibroza i bronhiektazije. Trenutna terapija za ove bolesti podrazumeva 12 meseci antimikrobne hemoterapije. Inicijalna faza podrazumeva kombinaciju intravenskog amikacina, imipenema, tigeciklina i klaritromicina ili azitromicina. U nastavku terapije koristi se nebulizer sa amikacinom i intravenski klofazimin, linezolid, minociklin, moksifloksacin, kotrimoksazol. Takodje i u ovoj fazi mogu se koristiti azitromicin ili klaritromicin. Ishod terapije je često nepovoljan zbog mnogobrojnih neželjenih efekata poput povraćanja, mučnine, leukopenije, trombocitopenije, hepatotoksičnosti.
U ovoj studiji nekoliko vrsta manuka meda su kombinovali sa antibiotikom amikacinom preko nebulizera, a u istraživanju je korišćen i veganski med. Veganski med za razliku od pravog Manuka meda nije pokazao baktericidno dejstvo. Doziranje 1.6mg/ml amikacina i samo 0.37g/ml meda je pokazalo suzbijanje infekcije.
Antimikrobna aktivnost Manuka meda potiče od MGO-metilglioksala koji se ne može naći u većini drugih medova. Dihidroaceton iz nektara manuka cveta je prekursor MGO, a konverzija dihidroacetona u MGO se dešava tokom vremena u medu.
Microbiology, 2022; 168(9): 001237